Budowa domu w 5 krokach

Mieć własne cztery kąty to marzenie wielu z nas. Dla wielu te cztery kąty to wymarzony dom, który ma wszystkie funkcjonalności, aby zapewnić nam wygodę mieszkania. Jednak taka inwestycja wymaga dużych środków finansowych oraz sporządzenia planu działania. Jeśli mamy już fundusze oraz działkę, na której ma powstać nasz wymarzony dom, możemy rozpocząć przygotowania do jego budowy, należy przy tym uwzględnić:

  1. Projekt domu – projekt domu to pierwszy element, o który należy zadbać. Nie można wybudować domu nie posiadając jego planu, bo po pierwsze będzie to niebezpieczne dla mieszkańców, a po drugie nielegalne. Każdy kto planuje wybudować własne cztery kąty ma obecnie do dyspozycji jedną z dwóch możliwości: może zdecydować się na architekta, który specjalnie dla niego zaprojektuje dom będący realizacją wizji inwestora lub kupić gotowy projekt domów, których na rynku jest wiele, a które często są zarówno zachwycające wizualnie, jak i niezwykle funkcjonalne, wystarczy spojrzeć na – Nowoczesne projekty domów od Domato.
  2. Zgłoszenie budowy i wybór ekipy budowlanej – mając już projekt domu lub będąc na etapie jego wyboru, należy rozejrzeć się za dobrą ekipą budowlaną, co do której możemy mieć pewność, że wykona swoje prace rzetelnie i bez usterek. Możemy w tym względzie wynająć ekipę, która buduje domy od fundamentów po dach lub kilka ekip wyspecjalizowanych w konkretnym typie działań. Chcąc budować dom należy także zgłosić to w starostwie lub urzędzie miasta właściwym dla miejsca prowadzenia prac, takiego zgłoszenia należy dokonać najpóźniej 30 dni przed rozpoczęciem budowy.
  3. Wykopywanie fundamentów – fundamenty to najistotniejsza część budynku, bo stanowią podporę dla całego domu, dlatego też muszą być odpowiednio wykonane. Powinny być także odpowiednio dobrane do gruntu, na którym ma się wznosić dom.
  4. Kolejnym etapem jest wznoszenie ścian zewnętrznych oraz ścian wewnętrznych, czyli działowych i nośnych. Zarówno jeden jak i drugie można wznosić w różny sposób, w różnej technologii oraz z wykorzystaniem różnych materiałów. Każdy inwestor powinien znaleźć kompromis pomiędzy kosztem a jakością wykonania ścian. Zasadą jest, że technologia wybrana do jednego rodzaju ścian, powinna zostać zastosowana również w drugim typie.
  5. Krycie dachem – to ostatni element prac stricte budowlanych, czyli wznoszenie dachu. W tym zakresie również spotkać można wiele materiałów, którymi ociepla się czy pokrywa dachy. Dach może mieć także róże spady, ich ilość określona jest w projekcie domu.