Chcesz przeprowadzić generalny remont domu? Zastanów się nad rekuperacją!

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jest to energooszczędny sposób na efektywną wymianę powietrza w szczelnych nowoczesnych domach jednorodzinnych, a to dopiero jedna z wielu zalet, jakie przynoszą rekuperatory. Małopolska, Śląsk i województwo świętokrzyskie to niekwestionowani liderzy w sprzedaży w całej Polsce. Na czym polega rekuperacja i jakie ma zalety?

Rekuperacja – na czym polega?

Rekuperator to urządzenie, które umożliwiają ogrzewanie świeżego powietrza napływającego do pomieszczeń ciepłem powietrza wywiewanego. To właśnie dzięki rekuperatorowi następuje odzysk ciepła z wentylacji. Najnowsze urządzenia mają sprawność odzysku ciepła na poziomie około 90%.

Centralną częścią systemu jest rekuperator, czyli urządzenie służące do generowania ruchu w instalacji wentylacyjnej. To właśnie w wymienniku ciepła zawartym w rekuperatorze dochodzi do wymiany energii pomiędzy strumieniem powietrza nawiewanego a wywiewanego. Są w nim montowane także filtry zatrzymujące zanieczyszczenia, takie jak kurz czy smog – czystsze powietrze w domu to dodatkowa korzyść z jego zastosowania.

Zalety rekuperacji

To właśnie zawartość najlepszych filtrów, zatrzymujących zanieczyszczenia ze smogu sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na rekuperatory (Małopolska, Śląsk i województwo świętokrzyskie – to właśnie tam odnotowuje się największy współczynnik sprzedaży).

Bardzo ważną zaletą, jaką posiada zainstalowanie systemu rekuperacyjnego, jest możliwość zaoszczędzenia dużej kwoty pieniędzy w miesiącach zimowych. Przy rekuperacji rachunki za ogrzewanie mogą zmniejszyć się nawet o pięćdziesiąt procent w stosunku do wentylacji grawitacyjnej. W budynku jest też ciągle obecne świeże powietrze bez konieczności otwierania okien, bez względu na porę roku. Budynek z rekuperacją ma także dużo niższe zapotrzebowanie energetyczne, można więc zaoszczędzić na montażu pompy ciepła.

Rekuperacja a generalny remont domu

Generalny remont domu to świetna okazja, aby zainstalować system rekuperacyjny. Wynika to z konieczności doprowadzenia do niemal wszystkich pomieszczeń przewodów, którymi jest transportowane powietrze (to nawiewane i wywiewane). Przewody te mają całkiem sporą średnicę (jest to co najmniej kilkanaście centymetrów wraz z izolacją, którą należy stosować), więc trudno je ukryć w już istniejących zakamarkach.

Póki co nie ma na rynku alternatywy do zdrowego i energooszczędnego domu, niż rekuperatory. Małopolska, Śląsk, Wielkopolska oraz Podkarpacie są siedzibą wielu firm oferujących systemy rekuperacyjne, można je kupić również w internecie.