Czym jest dom zwany stodołą?

Z czym kojarzy nam się stodoła? Przede wszystkim z budynkiem, w którym to mieści się mnóstwo zboża i innych tym podobnych produktów. Niemniej jednak od pewnego czasu stodoły kojarzą się także z budynkiem mieszkalnym. Dla wielu to dziwne, ale sprawdźmy w związku z tym, czym charakteryzuje się dom zwany stodołą. Jakie są jego cechy charakterystyczne?

Dom ekonomiczny i ekologiczny

W pierwszej kolejności należy zauważyć tutaj, że takie domy są nie tylko ekologiczne, ale również i ekonomiczne. Co to oznacza w praktyce? Ano to, że tylko z wyglądu są one budynkami mocno prymitywnymi. Jeśli mielibyśmy się im przyjrzeć nieco bliżej, musielibyśmy tutaj zauważyć, że są one naprawdę bardzo nowoczesne, a w ich wnętrzach znaleźć można wiele znakomitych rozwiązań.

Tak więc czym charakteryzuje się projekt nowoczesnej stodoły? Na pewno jedną z cech charakterystycznych jest wysokość takiego budynku. Te są bowiem na ogół bardzo wysokie. To akurat mocno upodabnia je właśnie do stodół, choć nie to wszystko. Na pewno na uwagę zasługuje tutaj również i to, że takie budynki mają bardzo zwartą bryłę. Najczęściej jest to kwadrat lub też prostokąt. Dzięki temu budynek taki ma niewiele mostków cieplnych, a więc wszelkiego rodzaju załamań, którędy uchodzi najwięcej energii. Niekiedy jednak taki budynek może być w kształcie litery L, ale zdarza się to naprawdę rzadko.

Szklane powierzchnie od południa

Zwarta bryła to oczywiście tylko jedna z cech charakterystycznych takiego domu typu stodoła. Warto również zwrócić uwagę na ich wnętrza. W tym przypadku bardzo ważne jest tutaj to, że takie budynki nie mają wielu zbędnych pomieszczeń. Znajduje się tam tylko to, co jest domownikom niezbędne.

Poza tym nie sposób nie zauważyć, że w takich wnętrzach bardzo mocno faworyzuje się stronę południową, gdzie ulokowane są najważniejsze pomieszczenia w domu, a więc choćby salon. Takie pomieszczenia maksymalnie się doświetla, co oznacza, że mają one od strony południowej bardzo wiele szyb. Przeciwieństwem jest oczywiście strona północna, gdzie jest ich niewiele. Po tej stronie umieścić można kuchnię czy wejście. Zauważmy też, że to, co zimą jest zaletą, latem może być, być sporym problemem. Takie pomieszczenia od strony południowej mogą być bowiem zbytnio doświetlone. Dlatego warto zainwestować w tym przypadku w jakieś rolety czy też zasłony.

Nie ulega więc wątpliwości, że dom typu stodoła to całkiem ciekawa budowla, która niesie w sobie mnóstwo korzyści. Wydaje się, że takie budynki będą zyskiwały na popularności. Zresztą projektów takich budynków w firmach je sprzedających jest dziś coraz więcej.