Czym są pręty ciągnione?

Pręty ciągnione to wyroby hutnicze, które powstają w wyniku obróbki plastycznej w procesie technologicznym zwanym ciągnieniem. Z kolei proces ciągnienia polega na przeciągnięciu obrabianego materiału przez otwór ciągadła o średnicy mniejszej niż średnica przeciąganego materiału. Powyższą obróbkę plastyczną stosuje się głównie „na zimno”, gdyż dzięki temu osiąga się pręty o wysokiej dokładności średnicy na całej długości w porównaniu do zwykłych prętów walcowanych „na gorąco”. Dodatkowym efektem procesu ciągnienia jest także prostowanie prętów, a dzięki wyżej zastosowanej technologii produkcji, pręty ciągnione mają jasną, błyszczącą oraz gładką powierzchnię, a także ulepszone właściwości mechaniczne.

Pręty ciągnione mogą mieć różne rozmiary. Dostępne są pręty wykonane z wielu gatunków stali, między innymi o przekroju okrągłym, kwadratowym albo sześciokątnym.

 

  • Jakie właściwości oraz zastosowanie posiadają pręty ciągnione?

 

Za pomocą procesu ciągnienia na zimno, pręty stają się niezwykle wytrzymałe, odbywa się to jednak kosztem ich plastyczności i elastyczności. Jednak dzięki ich wytrzymałości są bardzo istotnym elementem konstrukcyjnym domu oraz mają niezawodne zastosowanie przy zbrojeniu betonu, a także budowie systemów ogrodzeniowych (a nawet maszyn o charakterze przemysłowym). Przydatne są więc w przemyśle motoryzacyjnym oraz branży elektromaszynowej i meblarskiej. Oprócz tego pręty ciągnione na zimno zachowują idealnie gładką i prostą strukturę prętów.

Warto w tym momencie wspomnieć również o właściwościach prętów, które wytarza się za pomocą procesu ciągnienia na gorąco. W porównaniu do prętów ciągnionych na zimno charakteryzują się one przede wszystkim większą elastycznością i plastycznością, dzięki między innymi usunięciu naprężeń wewnętrznych. Posiadają ujednorodnioną oraz gładką i błyszczącą strukturę materiału, która dodatkowo jest zachowana w idealnie prosty sposób i cieszy się wysoką dokładnością wymiaru na całej długości pręta.

 

  • Zalety prętów ciągnionych produkcji Dumat

 

Przedsiębiorstwo Dumat w swoim asortymencie posiada szeroką gamę produktów i wyrobów w zakresie obróbki stali. Są wśród nich między innymi pręty ryflowane (druty ciągnione spiralnie walcowane), druty ciągnione oraz pręty ciągnione okrągłe. Firma Dumat swoje produkty wytwarza w Mysłowicach (które należą do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego) używając przy tym wysokiej jakości stali. Dzięki temu druty i pręty jej produkcji znajdują szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża precyzja (czyli na przykład przy obróbce między innymi śrub i kotwów). 

Swoje wyroby przedsiębiorstwo Dumat może dostarczyć w formie zwykłej lub w stanie zmiękczonym. Produkty mogą również posiadać dostosowaną do indywidualnych potrzeb średnicę i długość. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wykwalifikowany personel jest w stanie wykonać zlecenia nawet najbardziej wymagających klientów. W przypadku chęci złożenia zamówienia lub ewentualnych pytań niezbędne informacje można odnaleźć na witrynie internetowej dumat.pl.