Dom drewniany- czy może być energooszczędny?

dom energooszczędny

Bardzo często może się nam wydawać, że dom drewniany powoduje bardzo duże straty ciepła, a co za tym idzie pozostaje daleko w tyle za technologią murowaną. Jest nieekonomiczny, a już sama jego budowa to nietrafiona inwestycja. Nic bardziej mylnego! Opracowanie nowoczesnej technologii stawiania domów szkieletowych całorocznych sprawiło, że takie budynki w praktyce mogą dawać takie same parametry cieplne, co domy drewniane, a nawet lepsze- jeśli zdecydujemy się na budowę inwestycji typowo energooszczędnej. Co ciekawe, w praktyce okazuje się, że energooszczędne domy drewniane są w stanie zużywać nawet o połowę mniej energii niż domy o podobnych parametrach, które spełniają aktualne normy, ale nie są stawiane w technologii energooszczędnej. Drewno jako surowiec do budowy jest więc tutaj nie zagrożeniem, a szansą na posiadanie ciepłego i taniego w utrzymaniu budynku.

Czym jest dom energooszczędny?

Bardzo ważny jest sposób definiowania takiego budynku, co musi posiadać dom, aby można było go zaklasyfikować jako budowlę energooszczędną? W świetle obowiązujących obecnie przepisów, w przypadku standardowego budynku mieszkalnego zapotrzebowanie na ciepło nie powinno przekraczać 95 kWh/m2 w ujęciu rocznym. Tymczasem, aby budynek mógł być nazwany energooszczędnym to zapotrzebowanie nie powinno być wyższe niż 70 kWh/m2. Tak dobre parametry można uzyskać poprzez odpowiednie zaizolowanie ścian oraz okien tak, aby produkowane we wnętrzu ciepło nie było wytracane. I tutaj właściwie doskonale sprawdzają się domy szkieletowe energooszczędne.

Więcej o domach energooszczędnych przeczytasz tutaj: https://drewdom.com/domy-szkieletowe-energooszczedne/

Dlaczego taki dom może być energooszczędny?

Bardzo dobre parametry izolacyjne uzyskiwane są poprzez zastosowanie specjalnego ocieplenia budynku. Najbardziej zewnętrzną warstwę stanowi oczywiście elewacja, która również może być dobrana tak, aby stanowić sensowną barierę dla chłodu. Kolejnym istotnym elementem jest ocieplenie wewnętrzne, które bardzo często wykonuje się z wełny mineralnej. Dodatkowo swoje zastosowanie mają także specjalne membrany termoizolacyjne. Aby faktycznie w maksymalny sposób uczyć dom energooszczędnym, w praktyce konieczne jest zainwestowanie w wentylację mechaniczną, która umożliwia odzysk wytraconego z budynku ciepła. W przypadku domów drewnianych, inwestorzy mogą zdecydować się na domy energooszczędne z drewna z bali lub też te stawiane w technologii szkieletowej. Okazuje się, że to właśnie domy szkieletowe są tymi bardziej energooszczędnymi.

Podczas stawiania budynku szczególną uwagę trzeba też zwrócić na zastosowane okna oraz drzwi. Również muszą to być produkty z kategorii tych energooszczędnych, a więc takie, które będą miały wyjątkowo niski współczynnik przenikania ciepła. Warto także wiedzieć o tym, że drewno konstrukcyjne do stawiania domów szkieletowych jest naprawdę wysokiej jakości, jest bardzo wytrzymałe i dobrze opiera się wilgoci. Dodatkowo, zawsze można zwiększać odporność surowca poprzez stosowanie specjalnych farb, impregnatów lub też olejów.