Geometria w kuchni

Geometria to dział matematyki zajmujący się figurami oraz zależnościami jakie między nimi występują. Jest ona niezwykle ważna w architekturze, a od pewnego czasu stała się także elementem aranżacji wnętrz. Styl nowoczesny zakłada bowiem wykorzystanie geometrycznych wzorów oraz brył i figur o regularnych kształtach. Geometria znajduje zastosowanie w aranżacji wszystkich domowych przestrzeni, dziś jednak zajmujemy się przede wszystkim wystrojem kuchni.

Geometria w wykończeniu wnętrza

Istnieje wiele możliwości na zastosowanie geometrii podczas wykończenia wnętrza kuchni, najczęściej spotyka się ją w przypadku płytek kuchennych. Obecnie bardzo modne są płytki mające postać wielokątów, przy czym wielokąty oznaczają tutaj figury inne niż prostokąt i kwadrat. Znajdziemy zatem w geometrycznej kuchni pięcio, sześcio i ośmiokąty. Innym sposobem na wykorzystanie geometrii w wykończeniówce jest wybór geometrycznych wzorów na płytkach. Pojawią się zatem na nich trójkąty oraz rzuty ostrosłupów czy sześcianu.

Geometria w armaturze

Ciekawym elementem jest także wykorzystywana w kuchni armatura, obecnie na rynku są producenci, którzy oferują nowoczesne, niemal futurystyczne projekty kranów i zlewów, które w silny sposób nawiązują do geometrii, przykładem takiego wzornictwa jest między innymi ta firma – http://mirad.pl/armatura/frattini/.

Geometria w oświetleniu

Kolejnym elementem, który silnie nawiązuje swoim wzornictwem do geometrii jest oświetlenie. W aranżacjach, w których geometria ma ogromne znacznie wybierane są lampy o oprawach w jasny i klarowny sposób nawiązują do brył. W takiej kuchni spotkamy zatem lampy sferyczne, o bokach w kształcie trapezów, czy będące sześcianami w czystej postaci. Mogą to być zarówno lampy widzące, stanowiące główne oświetlenie, jak i kinkiety będące oświetleniem pomocniczym.

Geometryczne detale

Urządzając kuchnie, która ma nawiązywać do geometrii warto zwrócić uwagę także na detale, czyli przyjrzeć się sprzętom kuchennym i zadbać, aby one również miały regularne kształty.

Geometryczne meble?

Mówienie o geometrii w meblach nie ma raczej większego sensu, bowiem większość dostępnych a rynku mebli ma postać geometrycznych brył, w tym przypadku raczej trudno jest znaleźć meble o dziwnych i finezyjnych kształtach – bo są one najczęściej mało funkcjonalne. To na co należy zwrócić uwagę to kształt klamek, które także powinny być proste i geometryczne. Takie meble nie powinny mieć zdobień. Przyjęło się też, że w geometrycznych wnętrzach nie stosuje się mebli w kolorze naturalnego drewna, bo przytłumiają one owy geometryczny charakter, ale nie jest to zasadą.