Istotne elementy oszczędnego domu

Nie ma chyba właściciela domu, który nie chciałby, aby jego budynek był jak najtańszy w utrzymaniu i nie generował dużych kosztów. Z tego pragnienia bierze się między innymi obecna moda na domy energooszczędne. Moda, którą należy wspierać, bo takie domy nie tylko są wygodne i tańsze w utrzymaniu, ale także wpływają na poprawę środowiska naturalnego – mniejsze koszty ogrzewania i oświetlania domów oznaczają mniejsze zapotrzebowanie na energię, a to oznacza mniejszą ingerencję w środowisko naturalne. Chcąc, aby nasz dom był energooszczędny lub przynajmniej tańszy w utrzymaniu należy na początku zainwestować w pewne jego elementy, które sprawią, że będzie on oszczędniejszy w eksploatacji.

Wśród takich elementów należy wymienić między innymi:

  • Odpowiednią izolację budynku – ściany zewnętrzne budynku to jedne z tych elementów konstrukcyjnych, które powodują duży ubytek ciepła. Dlatego tworząc oszczędny w utrzymaniu dom należy rozpocząć od jego docieplenia. Czasem już sama izolacja sprawia, że właściciele domów odczuwają zasadniczą różnicę w kosztach ogrzewania.

  • Energooszczędne okna i drzwi – przez nieszczelne okna i drzwi do wnętrza dostaje się chłód i mróz, a z zewnątrz ucieka ogrzane powietrze (to samo zjawisko wykorzystywane jest np. w wentylacji grawitacyjnej), dlatego też wymiana okien na nowe – energooszczędne to doskonały pomysł na drodze do zwiększenia oszczędności budynku. Dobre okna powinny zatrzymywać ciepło wewnątrz budynków, ale pozwalać na przenikanie jak największej ilości promieni słonecznych do środka.

  • Wentylacja mechaniczna i rekuperacja – kolejnym elementem konstrukcyjnym budynku, przez który ucieka duża ilość ciepła są kanały wentylacyjne. Jednak budynek bez wentylacji nie może się obyć, bo zacznie niszczeć. Dlatego też coraz częściej, zwłaszcza w nowym budownictwie zaczyna być wykorzystywana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, więcej na temat rekuperacji oraz jej projektowania i montażu można dowiedzieć się klikając – luftsystem.pl.

  • Izolacja dachu – tak jak przez głowę ucieka z człowieka najwięcej ciepła, tak też przez nieszczelny i niezaizolowany dach budynek może tracić dużą ilość ciepła. Dlatego tak ważne jest prawidłowe ocieplenie poddasza, strychu i samego dachu. Dzięki temu można o wiele więcej ciepła zatrzymać w budynku.

Stosując te kilka istotnych punktów, można przeobrazić nawet stary budynek w znacznie oszczędniejsze miejsce zamieszkania, które nie generuje tak wysokich opłat za ogrzewanie.