Jak prawidłowo dbać o silnik?

Producenci nowoczesnych silników dążą do tego, aby przy jak najmniejszej pojemności silnika zyskiwać jak największą moc. To wpływa jednak na wysoki stopień skomplikowania konstrukcji, sprawia także, że silniki spalinowe nowej generacji wymagają rozsądnego użytkowania i odpowiedniej dbałości, aby mogły służyć latami. Niezależnie od tego, czy jest to silniki motopompy, kosiarki taki jak te – lifanpower.pl/12-silniki-spalinowe, czy silnik samochodu należy podjąć odpowiednie starania, aby służył on właścicielowi przez długi czas. Oto kilka podstawowych zasad mówiących o tym jak prawidłowo dbać o silnik.

Odwiedzać regularnie serwis

Jeśli zauważymy, że silnik nie pracuje prawidłowo lub będziemy słyszeń dziwne dźwięki nie należy czekać, aż silnik odmówi posłuszeństwa, ale natychmiast zabrać go do warsztatu. Ważne jest także dokonywanie rutynowych kontroli silników, dzięki regularnym przeglądom możliwe będzie wykrycie usterek na wczesnym etapie i uporanie się z nimi, zanim urosną do rangi ogromnego problemu, w efekcie którego pozostanie nam jedynie zmienić silnik.

Tankować jedynie dobre paliwa

Nowoczesne silniki są znacznie mniejsze i wydajniejsze niż ich przodkowie, jednak zaawansowanie technologicznie niesie ze sobą także dużo większą wrażliwość na nieodpowiednie paliwa. Dlatego też dbając o silniki należy wlewać do nich zawsze paliwa sprawdzonej jakości i bez zanieczyszczeń.

Regularnie wymieniać olej

Wydawać by się mogło, że tyle już mówi się o wymianie oleju, że każdy kierowca ma świadomość jak ważne jest, aby po przejechaniu określonej liczby kilometrów wymienić olej silnikowy, a jednak nie wszyscy kierowcy to robią zgodnie z zaleceniami. Tymczasem okazuje się, że jeśli chcemy zapewnić silnikowi jak najdłuższe życie to powinniśmy wymieniać olej silnikowy nawet częściej niż wskazują to producenci. Zużyty olej, albo taki, który jest rozcieńczony paliwem nie smaruje dobrze elementów silnika, a to zwiększa tarcie i w efekcie prowadzi do szybkiej eksploatacji części silnikowych, a przecież wymiana oleju nie jest ani tak kosztowna jak wymiana silnika, ani nie zabiera tak dużo czasu. Zatem nie należy bagatelizować tej kwestii i trzeba często wymieniać olej silnikowy.

Jak najmniej eksploatować zimny silnik

Zanim silnik się nagrzeje do temperatury roboczej mija pewien czas, a zimny silnik przez ułamek sekundy nie ma także smarowania, dlatego częste odpalanie samochodu i jazda, na krótkich dystansach może znacznie zwiększać stopień eksploatacji części silnikowych.