Jak urządzić nowoczesne wnętrza? – o meblach skandynawskich

Czasy meblościanek i rustykalnych mieszkań już dawno przeszły do lamusa. Nowoczesne wnętrza to jednak bardzo ogólny termin. Przedstawiamy parę rozwiązań i ogólnych porad, dzięki którym odmienicie Wasze domy!

 Jak w przypadku każdego mieszkania i domu, powinniśmy zacząć od szkiców, nawet projektu, który pokaże nam wstępną wizję i układ mebli w pomieszczeniach. Po sporządzeniu projektu można zacząć wybierać poszczególne elementy wystroju. Tutaj trzeba pamiętać o paru zasadach, którymi trzeba się kierować, jeśli wnętrza mieszkania mają być prawdziwie nowoczesne i zarazem ponadczasowe. Nowoczesność w interior designie to przede wszystkim zamiłowanie do prostoty, wygody i funkcjonalności. Zamiast licznych zdobień i bibelotów stawia się na wyeksponowanie płaskich powierzchni, linii prostych czy subtelnych detali. Styl nowoczesny ceni sobie eksponowanie wolnych przestrzeni i światła. Oba te elementy niejako uzupełniają się, bo np. stosując jasne i połyskujące kafelki w małych łazienkach znacznie powiększamy je optycznie.

Meble skandynawskie – idealny kompromis?

Czym charakteryzuje się styl skandynawski? Skąd się wziął jego fenomen? Stylistyka z północy Europy (meblowa) to postawienie na funkcjonalność, prostotę i przede wszystkim estetykę. Z tą funkcjonalnością w parze idzie piękno – filozofia „hygge” mówi nam: „ciesz się z małych rzeczy”. I tak ciekawie zaprojektowana geometrycznie sofa czy fotel mogą być jednocześnie ozdobą i być elementami wyposażenia. Meble w stylu skandynawskim od najlepszych producentów to właściwie gwarancja długiego czasu użytkowania i komfortu. Co więcej, ten design prędko się nie zestarzeje – to już nowoczesny klasyk. (Przykładem w tym wypadku może być oferta sklepu manidhouse.pl.) Meble są na tyle „neutralne”, że znajdziemy kompromis z osobą współdecydującą o zakupie wyposażenia -to także bardzo ważny aspekt. Kolorystyka wszelkich elementów w północnym stylu jest raczej stonowana. Kolorystyka ścian oscyluje wokół odcieni bieli i szarości. To sprawia, że mimo początkowej surowości, ludzie doceniają osiągnięcia i wpływ projektantów zza Bałtyku.

Podział przestrzeni

Nowoczesny wnętrza oszczędzają sporo przestrzeni do wykorzystania. Warto ją dobrze spożytkować. Każdy kąt dużego pomieszczenia w pokoju może przecież pełnić inną funkcję! Dodatkowo można pomyśleć o wielofunkcyjnych meblach. Kto powiedział, że małe domowe biuro nie może mieć rozkładanego blatu, który w miarę potrzeb będzie służył jako miejsce pracy. To samo tyczy się sofy, która w obecnych czasach z łatwością zastąpi równie wygodne łóżko, gdy tylko goście nas odwiedzą. Unikajmy zbieractwa i nadmiernej ilości bibelotów. To tylko popsuje wrażenie i optycznie zmniejszy rozmiar pomieszczeń.