Jak wybrać płytki do łazienki?

Urządzenie łazienki to niesamowicie wyczerpujące wyzwanie dla właścicieli domów i mieszkań. Trzeba wielkiego poświęcenia, żeby dobrać właściwe komponenty, które będą ze sobą współgrały. Tym razem poruszymy kwestię doboru kafli czy terakoty. Czym kierować się przy wyborze płytek? Doradzamy i proponujemy rozwiązania do przestrzeni każdej wielkości.

 Zanim podejmiemy się remontu łazienki bądź jej wykończenia, trzeba pomyśleć o projekcie. Może to być ogólny szkic, ale szczegółowy projekt rozmieszczenia kafli da nam pewien ogląd sytuacji. To dzięki projektowi można zobaczyć, jakie kafelki najlepiej się sprawdzą w danym wnętrzu – mówimy tu zarówno o kolorystyce, fakturze i zdobieniach kafli. W łazience dzieje się sporo, na małym metrażu występuje dużo urządzeń i armatury. Trzeba to dobrze skomponować i tylko projekt rozwieje wszelkie wątpliwości właścicieli mieszkania.

YTKI CERAMICZNE – ODBIJANIE ŚWIATŁA

 Wybierając kafelki, zwróćmy uwagę na to, jak odbijają światło. Jasne i mocno połyskujące płytki sprawią, że optycznie powiększymy łazienkę. Efekt spotęguje jeszcze dodanie lustra dużych rozmiarów. Dobrym rozwiązaniem mogą być marokańskie kafle cementowe, które można kupić w sklepie Valentile (velentile.pl). Do małej łazienki dobierzmy raczej jaśniejsze odcienie kafli. Do większych przestrzeni sprawdzą się ciemne kolory. Co prawda, jeśli ktoś naprawdę lubi ciemne kolory, to może nawet w małej łazience zdecydować się na silnie połyskujące kafle w ciemniejszych odcieniach.

PODŁOGA I ŚCIANY

Nie jest powiedziane, że do małej łazienki pasują tylko mniejsze płytki, a do dużej tylko te większe. W dalszym ciągu można tak dopasować rozmieszczenie armatury łazienkowej, że nie będzie potrzeby na zbyteczne przycinanie kafli. Dodatkowo zastosowanie cienkich fug da poczucie dużej i jednolicie płaskiej przestrzeni. W małych pomieszczeniach sprawdzi się także ceramika podwieszana. Doradza się zwyczajowo, by płytki sięgały maksymalnie 2/3 wysokości ściany. Nie ma potrzeby wydawać dodatkowych pieniędzy na zajęcie całej przestrzeni łazienkowej. Jeśli decydujemy się na montaż dużego lustra, to dobrym rozwiązaniem będzie zlicowanie go z płytkami. To kolejny zabieg, który powiększy płaską powierzchnię. W mniejszych przestrzeniach unikajmy nie wiadomo jakich zdobień  – one dobrze będą się komponować w łazienkach, w których nie trzeba optycznie powiększać.

JAK WYBRAĆ PŁYTKI DO ŁAZIENKI?

Wybór płytek jest ogromny i tak naprawdę nie ma jednej reguły doboru wykończenia łazienki. W końcu do wyboru mamy klasyczne kafle, gres, terakotę, klinkier czy glazurę! Pamiętajmy, że nie wszystkie płytki nadają się podłogę – dużo większy wybór mamy, jeśli chodzi o ściany. Niezależnie od tego na co się zdecydujemy – wybierajmy rozważnie i wykonajmy wstępny projekt, by dopasować kolorystykę, fakturę i zdobienia.