Jak zaaranżować drewniany taras?

Drewno jest materiałem w pełni naturalnym, klasycznym i ponadczasowym. To także idealny surowiec do tego, aby móc powszechnie go wykorzystywać w naszym ogrodzie- jako materiał budowlany, wykończeniowy oraz dekoracyjny. Nic więc dziwnego, że inwestorzy tak często po niego sięgają- dobrze się prezentuje, zachowuje trwałość i piękny wygląd na lata, a dodatkowo, surowe drewno możemy pomalować na dowolny, wybrany przez siebie kolor.

W praktyce, przepięknie prezentują się drewniane tarasy, altany ogrodowe, domki narzędziowe czy domki dla dzieci. W przypadku tarasu drewno może wspaniale wpisać się w koncepcję zarówno bardzo nowoczesnego jak i klasycznego budynku.

 

Budujemy taras z drewna

 

W większą ilość drewna, które będzie wygładzone, czyli oheblowane w formie desek, możemy udać się chociażby do tartaku lub do sklepu, który specjalizuje się w wyrobach drewnianych. Pamiętajmy o tym, aby wykonać odpowiednią konstrukcję tarasu i zabezpieczyć drewno przed gniciem.

 

Drewno surowe, już położone na powierzchni naszego tarasu powinno się cyklicznie impregnować. Jest to ważne, gdyż drewno, które nie zostanie zabezpieczone będzie nasiąkać wodą, a w efekcie wysychać i się rozchodzić. Tymczasem, użycie bejcy lub też lakierobejcy pozwala nawilżyć drewno, ale i stworzyć na jego powierzchni barierę, która zapobiegnie wchłanianiu wody przez ten materiał. Malując deski tarasowe po raz pierwszy za pewne zauważymy, że drewno bardzo mocno wchłania preparat, dosłownie go „pije” w sporej ilości. Tymczasem, każda kolejna warstwa jest już mniej wchłanialna, co świadczy o tym, że drewno zostało dobrze zaimpregnowane. Po pokryciu desek tarasowych odpowiednią farbą w ilości około 2-3 warstw, w kolejnych latach może się okazać wystarczające pociągnięcie ich już tylko jedną warstwą ochronną. Wysokiej jakości preparaty do impregnacji są w stanie znacznie przedłużyć żywotność desek tarasowych, o czym nie można zapominać.