Jaki żyrandol wybrać? – Przewodnik po rodzajach żyrandoli

Bez dwóch zdań żyrandol to najbardziej ozdobne oświetlenie, jakie możemy wybrać. Nieważne czy posiadamy wnętrze klasyczne, czy może nieco bardziej nowoczesne – szeroki wybór żyrandoli pozwoli na dobranie lampy wiszącej do każdego pomieszczenia. Dzięki temu nie musimy korzystać z półśrodków, jakimi z pewnością są lampy sufitowe. Jakie rodzaje żyrandoli w takim razie wyróżniamy i który z nich będzie pasował do naszego wnętrza? 

Klasyczny żyrandol świecznikowy

Aby dowiedzieć się, skąd wzięły się żyrandole, należałoby się cofnąć do średniowiecza. To tam, w wielkich kościelnych wnętrzach, wisiały na długich łańcuchach drewniane lub metalowe świeczniki, często w kształcie krzyża lub okrągłe, oświetlające bladym światłem świeczek wszystko wokół. To właśnie stąd wygląd żyrandoli świecznikowych dostępnych dzisiaj w sklepach. To nawiązanie do genezy to świetny wybór do wnętrz pełnych drewna i eleganckiego wyposażenia. Żyrandol świecznikowy posiadający trzonek na żarówkę wkręcaną od góry pozwala zainstalować żarówki w kształcie ognia świeczki. Za jego sprawą klimat klasycznego pomieszczenia zostanie dobrze podkreślony. Wśród żyrandoli świecznikowych wciąż możemy znaleźć minimalistyczne rozwiązania w postaci produktów z małą ilością źródeł światła lub też w kolorze czarnym, lub białym. 

Uniwersalny żyrandol z abażurem

Oprócz lamp wiszących bez osłony światła wyróżniamy także żyrandole z abażurem. Te wzięły się z połączenia klasycznych żyrandoli z lampami biurowymi. Abażury pochodzą z Francji i stały się popularne wraz z rozpowszechnieniem się lamp naftowych, i to właśnie na nie były nakładane. Często bardzo ozdobne, należały do kategorii sztuki użytkowej.

Obecnie żyrandole z abażurem stanowią popularny element wystroju niejednego salonu. Można powiedzieć, że w dobie kupowania lamp z kloszami i abażurami są one niezwykle wszechstronne, jeśli chodzi o dopasowanie do praktycznie każdego wnętrza. W ofercie sklepów znajdziemy żyrandole z abażurami w różnych kształtach i kolorach. Dają one przyjemne i rozproszone światło, które nada się nie tylko do wypoczynku, ale i codziennych czynności. Prosta forma i mnogość wzorów pozwolą na znalezienie czegoś także do nieco nowocześniejszych wnętrz. 

Elegancki żyrandol kryształowy

Wchodząc do teatru lub muzeum, z pewnością nieraz widzieliśmy piękne, zwisające żyrandole kryształowe. Taka forma oświetlenia pozwala na wyeksponowanie szczególnie eleganckich i przestronnych wnętrz. Decydując się na nią, należy się upewnić, że kryształowy żyrandol będzie dopełnieniem wystroju, a nie skradnie całą uwagę gości. Dlatego ważne jest dopasowanie jego rozmiaru do wielkości pomieszczenia wraz z uwzględnieniem długości wiszących kryształów. Żyrandole kryształowe to najbardziej ekskluzywny rodzaj oświetlenia, który pasował będzie nie tylko do wnętrz klasycznych, ale także tych pełnych szklanego wyposażenia i luster.

Żyrandole nowoczesne metalowe i nie tylko

Obecnie produkowane nowoczesne żyrandole to często połączenie kilku różnych stylów i materiałów. Dzięki temu powstają nietypowe wzory nadające się do użycia w nowoczesnych wnętrzach. Te często minimalistyczne konstrukcje to świetny sposób na wprowadzenie do swojego wnętrza odrobiny klasyki, lecz w designerskiej formie. Najczęściej są to żyrandole nowoczesne w kolorze czarnym lub białym, nawiązujące do klasycznych kształtów poprzez rozkład żarówek lub obecność prostych abażurów.