Koszty budowy domu typu stodoła

Z jakimi kosztami musimy się zmierzyć, aby pobudować własny dom? Nie jest żadną tajemnicą, że są to wydatki sięgające kilkuset tysięcy złotych. Nic też nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości miałoby się to zmienić. W związku z tym logiczne jest, że taka inwestycja możliwa do realizacji jest z wykorzystaniem do tego kredytu hipotecznego. Jako że koszta są bardzo wysokie, należy mieć na uwadze, że wiele osób szuka najtańszych domów. W takiej sytuacji na pewno warto zastanowić się nad domami typu stodoła, o których duża część społeczeństwa nadal nie ma wielkiego pojęcia. Jak zatem wyglądają takie mieszkania i ile należy za nie zapłacić?

Dom prosty i tani

Obecnie w dobie dwudziestego pierwszego wieku na popularności zyskują proste konstrukcje i wydaje się, że będzie tak nadal. Widać to zresztą po wnętrzu mieszkań, gdzie dominuje minimalizm. Odchodzi się natomiast od stylu klasycznego i z pewnością tak będzie nadal. Jak taki minimalizm ma swoje przełożenie na budownictwo mieszkaniowe? Jednym z takich domów jest budynek typu stodoła.

Dom taki jest bardzo prosty i zazwyczaj osadzony na fundamentach w formie prostokąta lub też kwadratu. To jednak nie wszystko. Warto mieć również na uwadze, że takie budynki wyposażone są również w prosty dach.

Niskie koszta

Logiczne w związku z tym jest, że takie budynki są również i dość tanie, jeżeli mielibyśmy wziąć pod uwagę koszta ich wznoszenia. Oczywiście przynajmniej jeśli mielibyśmy porównać to z korzyściami, jakie można wynieść z takiego budynku. Koszty są bowiem bardzo podobne do tych, z jakimi spotykamy się przy klasycznych budynkach. Niemniej jednak wszystkie zalety takich domów typu stodoła, szalę przesuwają właśnie na korzyść takich budynków. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy zamontowano w nich wszelkiego rodzaju rozwiązania, które służą oszczędności. Mowa tu między innymi o wszelkiego rodzaju pompach ciepła, kolektorach słonecznych, panelach fotowoltaicznych czy też rekuperatorach. Możliwości jest całe mnóstwo. Każda tego typu instalacja to oczywiście ogromne zyski w zakresie użytkowania i eksploatacji.

Warto od razu wspomnieć o tym, że takie domy typu stodoła są również bogate w duże przeszklenia, które znajdują się od strony południowej. Jest to o tyle korzystne, że zapadają dzięki temu koszty ogrzewania w sezonie zimowym. Poza tym pomieszczenie takie jest dobrze doświetlone i wygląda futurystycznie, co ma również swoje przełożenie w odbiorze wizualnym. Przynajmniej od strony południowej, ponieważ budynki typu stodoła same w sobie często nie są oceniane wysoko. Mimo wszystko osoby, które się z nimi zapoznały lub też w nich mieszkają, szybko zmieniają zdanie na ich temat. Podobają im się one już nie tylko od wewnątrz, ale również i z zewnątrz.

Ile zatem kosztują takie domy?

Na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi oczywiście nie ma, ponieważ wiele zależy tutaj między innymi od metrażu takiego budynku. Niemniej jednak projekty domu typu stodoły z kosztorysem znaleźć można w każdej pracowni projektowej, która zajmuje się realizacją takiego projektu. Na pewno nie są to koszta tak duże, jak się wielu wydaje.