Na co zwracać uwagę wybierając szklarnie ogrodowe

Istnieje kilka cech na które warto zwracać uwagę przy wyborze szklarni. Będzie to na pewno wielkość szklarni (wysokość, szerokość, długość), cena, rodzaj użytych materiałów. Generalnie jednak, podstawową kwestią podczas wyboru szklarni jest cel, dla którego szklarnię kupujemy.

Szklarnie ogrodowe mogą być wykorzystywane w celach hobbystycznych lub uprawnych. W szklarniach możemy uprawiać różnego rodzaju rośliny wymagające odmiennych warunków.

Jeśli wstępnie będziemy wiedzieli w jakim celu chcemy kupić szklarnię, możemy sprawdzić ofertę różnych producentów i podjąć decyzję bazując na naszych potrzebach oraz możliwościach (finansowych i dostępnej przestrzeni).

 

Oprócz szklarni, w ogrodzie przydadzą nam się także inspekty. Inspekty ogrodowe to inaczej ‚przyspieszniki’, czyli pojemniki z przeszklonym, ruchomym przykryciem. Służą one do przygotowania rozsady roślin.

 

Szklarnie ogrodowe dostępne są w sklepach w różnych wielkościach, dlatego pierwszą decyzję którą musimy podjąć decydując się na kupno szklarni jest określenie jakiej wielkości szklarnia nas interesuje.

Jeżeli jesteśmy ograniczeni przestrzeni i możemy zdecydować się tylko na jedną szklarnię, warto wybrać taką szklarnię, w której zmieści się wszystko co chcemy w niej uprawiać i zostanie nam jeszcze trochę miejsca na ewentualne dodatkowe uprawy.

Jeżeli przestrzeń nas nie ogranicza, możemy zdecydować się przykładowo na dwie większe lub trzy mniejsze szklarnie uwzględniając warunki, których będą potrzebowały nasze uprawy. Większa liczba mniejszych szklarni da nam możliwość większego zróżnicowania upraw, niemniej jednak uprawy te będą musiały być odpowiednio mniejsze. Mniejsza liczba większych szklarni to z kolei niższy koszt, łatwiejsza obsługa, ale jednocześnie ograniczenie w możliwych do utrzymania warunków.

 

Szklarnie ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów (szkielet, pokrycie), przez co są się mniej lub bardziej trwałe, a jednocześnie tańsze lub droższe. O tym na jaki szkielet i jakie pokrycie szklarni się zdecydować, powinno także decydować jej zastosowanie. Jeżeli ma to być tylko hobby, możemy na początek zainwestować mniej w słabsze jakościowo szklarnie, jeżeli jednak chcemy zarabiać na hodowanych w szklarni roślinach, warto przemyśleć zakup lepszej jakości produktu.