Nowoczesne meble do jadalni

Jadalnia to bardzo specyficzne miejsce w domu. To pomieszczenie, w którym tętni życie głównie podczas rodzinnych uroczystości czy obiadów. Funkcja jadalni jest ściśle określona – ma to być idealne miejsce do wspólnych posiłków, imprez czy miejscem spotkań. To tam przyjmujemy gości i często to tam spędzamy większość czasu. Jadalnia kojarzy się z tym, że zwykle stoi w niej wielki, często rozkładany stół, a przy nim zestaw krzeseł. Jest to podstawowy zestaw mebli. W modzie nadal są ławy, które głównie były kojarzone z salonem. Obecnie jadalnia i salon to często pomieszczenia nie rozdzielone od siebie. Mało tego – duży pokój w obecnym budownictwie deweloperskim niemal zawsze jest połączony z kuchnią. Wybór mebli do jadalni to prawdziwa sztuka – zwłaszcza że całość musi komponować się z panującym stylem w domu. Ja w tym poradniku chciałbym poruszyć głównie kwestię mebli nowoczesnych, które będą służyć w domu wiele lat. 

 

Witryny i komody 

 

Zacznijmy nietypowo; czyli od witryny. Są to meble wręcz skrojone pod jadalnię czy salon. Są zaprojektowane w taki sposób, żeby prezentować swoje. Właśnie w nich schowamy ulubiony serwis, kryształowe naczynia, kieliszki czy ukochaną whisky. Witryny w minimalistycznych formach to naprawdę swoiste ozdoby jadalni. Unikajmy skomplikowanych kształtów, tylko pójdźmy w prostotę. W ten sposób dużo łatwiej utrzymać jednolity styl w całym domu. Polecam wybierać witryny z jak największymi przeszkleniami. To znacznie polepszy wizualnie całość. Co więcej, warto postawić na naturalne drewno w połączeniu ze szkłem. W ten sposób otrzymujemy niezwykle organiczne, harmonijne wnętrze. Zwłaszcza jeśli na podłodze znajdują się deski czy panele. Wybór komody możemy dokonać analogicznie – o ile mamy na to miejsce! Jeśli nasza jadalnia nie jest specjalnie przestronna, to polecam zdecydować się na jeden z tych elementów umeblowania. Nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego modelu. 

 

Ławy 

 

Ławy głównie kojarzą się z salonem i nieodłącznym partnerem sofy. Kanapa owszem świetnie komponuje się z ławą. Co więcej, ławy to nie tylko niskie stoły z dodatkową półką na gazety czy piloty do telewizorów. Ja osobiście polecam meble, które się składają. W ten sposób możemy w miarę potrzeb dostosowywać całe pokoje do naszych potrzeb. Już teraz na świecie urządza się mieszkania w taki sposób, by na 30 metrach kwadratowych można było przerabiać salon w sypialnię czy w jadalnię.  Taką możliwość daje ławostół, który przed złożeniem wygląda jak najzwyklejsza ława. Oczywiście meble rozkładane potrafią być dużo droższe. Uważam, że w tym wypadku warto wydać trochę więcej za komfort i elastyczność. 

 

Stoły i krzesła do jadalni 

 

Zestawy meblowe do jadalni to najczęściej duży stół z zestawem krzeseł. Ja jestem zwolennikiem bardzo dużych i wygodnych stołów. Sprawdzą się zarówno na imprezie, dużym obiedzie czy podczas wieczornych wieczorów z grami planszowymi. Prostota jest kluczem – prostokątny blat jest chyba najbardziej praktycznym rozwiązaniem. Co do krzeseł, to zdecydowanie odradzam tapicerowanych modeli, które po paru latach stracą swój blask. Bukowe czy dębowe krzesła z dodatkowymi poduszkami sprawdza się dużo lepiej.