Pościel i narzuty do sypialni

Niektórzy sprawiają wrażenie zadowolonych, kiedy uda się wybrać farby do ścian czy zestawy mebli do całego mieszkania. Oczywiście dobór elementów umeblowania, dodatków, kuchni czy armatury łazienkowej to już wielkie osiągnięcie, jednak dom potrzebuje czegoś więcej – sensownych akcesoriów i tekstyliów. Tekstylia to niepozorne elementy wyposażenia domowego, które mają niebagatelne znaczenie. Są w stanie kompletnie zmienić odbiór poszczególnych pomieszczeń. Zwłaszcza teraz mieszkania stały się nowocześniejsze i jednocześnie łatwiej je modyfikować. Dzięki temu już wymiana zasłon, dywanu czy obrusu może odświeżyć mieszkanie i sprawić, że będzie się w nim żyło dużo lepiej. W końcu nikt nie lubi monotonii!

 

Pościel – odmieniona sypialnia

 

Pościel to podstawa wyposażenia sypialni i element, który jest regularnie zmieniany co parę tygodni. To sprawia, że można nieco “zaszaleć”. W końcu sypialnia to pomieszczenie, w którym nie ma zbyt wiele mebli. Jaką kolorystykę i wzory wybrać? Ciężko powiedzieć – wszystko zależy od otoczenia i stylu, w jakim wykończony jest pokój. Na pewno mogę doradzić w kwestii materiałów. Pościel musi być wykonana z materiału oddychającego. Najczęściej poleca się bawełnę dobrej jakości, bo dobrze odprowadza wilgoć, jest miła w dotyku i nie sprawia problemów przy praniu. Kolejną zaletą jest atrakcyjna cena.

 

Co więcej, bawełna bawełnie nierówna – istnieją różne włókna (np. perkal, satyna, kora, batyst czy flanela). Wersją luksusową jest pościel wełniana (najczęściej kaszmir). Większość ludzi kojarzy wełnę jako materiał ultra ciepły – jednak pościel wykonana z wełny nie dość, że dobrze izoluje, to genialnie dostosowuje się do temperatury ciała. Być może kaszmirowy zestaw kosztuje mnóstwo, ale jest to opcja idealna dla alergików, bo nie przyciąga kurzu!

 

To jednak nie wszystko, mikrofibra to materiał syntetyczny, któremu nie można odmówić bardzo dobrych parametrów. Mikrowłókna są bardzo miłe w dotyku, dobrze odprowadzają wilgoć i pozwalają skórze oddychać. Ważnym aspektem jest działanie antybakteryjne i antyalergiczne. Mikrofibra nie wymaga prasowania, jest trwała i nie wymaga prania w wysokich temperaturach. A jaką pościel Wy byście wybrali?

 

Narzuty

 

Narzuta to najbardziej zewnętrzna warstwa na łóżku. Pełni funkcję ozdobną, ale często używana jest jako nakrycie przy popołudniowej drzemce czy przy czytaniu książki. Jak wybrać narzutę?

 

Ciężko tutaj sprecyzować dokładnie, bo narzuty produkowane są z podobnych tkanin co pościel. Mogę jednak doradzić, by zwrócić uwagę na jej rozmiar. Musi estetycznie przykrywać zaścielone łóżko. Dobrze byłoby, gdyby łatwo się ją prasowało – to o tyle ważne, że co wieczór będzie składana i na nowo rozkładana. Mikrofibra znakomicie sprawdza się jako materiał na narzuty ze względu na wysoką trwałość i odporność na zabrudzenie. Sporo osób uwielbia przekąsić coś na łóżku. Małe włókna z łatwością się wypiorą i nawet nie trzeba nastawiać prania na wysokie temperatury.