Projekty domów

Wielu z nas marzy dziś o własnym domu i nie ma w tym nic dziwnego. Jeśli już możemy spełnić swoje marzenie, przede wszystkim musimy kupić działkę i sięgnąć po odpowiedni projekt. Wydawać by się mogło, że nie będziemy mieć z tym żadnego problemu, bo jednak firm, które oferują nam projekty, na rynku jest naprawdę mnóstwo. Decydując się na taki zakup, musimy wybrać pomiędzy projektem gotowym a indywidualnym. Przyjrzyjmy się w związku z tym zaletom obu rozwiązań.

Projekt gotowy

Za co cenimy projekty gotowe? Na pewno za niskie ceny. Nie da się bowiem ukryć, że projekty takie są zdecydowanie tańsze od tych, które wykonywane są pod zamówienie. Z pewnością to spora korzyść, choć pamiętajmy, że budowa domu to i tak koszt sięgający kilkuset tysięcy złotych.

Nie zapominajmy także i o dokumentacji. Ta wówczas jest gotowa, co na pewno jest ważne z punktu widzenia czasu. Nie tracimy go bowiem na rozmowy z architektami i innymi fachowcami, co wymagałoby przynajmniej odrobiny zaangażowania.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o ogromnym wyborze. Gotowych projektów jest obecnie tak wiele, że z pewnością każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie niezależnie od powierzchni działki.

Projekt indywidualny

Z kolei w przypadku projektu indywidualnego nie sposób nie odnieść się do optymalnego dostosowania domu do działki, biorąc pod uwagę strony świata, charakter miejsca i okolicznych budynków, a nawet uciążliwych sąsiadów, jeśli oczywiście z takowymi mamy do czynienia. Ponadto wspomnijmy o możliwości dostosowania rozwiązań architektonicznych, konstrukcyjnych i materiałowych do lokalnych warunków.

Jeśli dodamy do tego możliwość omówienia wszystkiego z fachowcem, a więc architektem i innymi specjalistami widzimy wyraźnie, że projekt indywidualny również ma wiele plusów.

Co w związku z tym wybrać? To oczywiście kwestia indywidualna. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku zalet mamy mnóstwo. Nie jest bowiem powiedziane, że dom wzniesiony na bazie projektu indywidualnego jest lepszy i odwrotnie. Różnice pomiędzy nimi nie są wcale tak duże, jak się wielu może wydawać.