Wentylacja grawitacyjna a mechaniczna – jaki rodzaj wentylacji mieszkania będzie najlepszy dla alergika?

Jeśli nie borykamy się z jakimś problemem, to kompletnie nie myślimy o nim na co dzień. Dla osób zdrowych przyjście wiosny może oznaczać jedynie coś miłego. Jednak dla alergików zaczyna się wtedy istna udręka. Wielu z nich musi również uważać nie tylko na zewnątrz, ale i w swoich własnych domach. Dobra jakość powietrza to podstawa w przypadku problemu z alergią, ale jak ją osiągnąć? Czy rozwiązaniem idealnym jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

 

Wentylacja w domu alergika

Alergia alergii nierówna. Oznacza to tyle, że nie każdy alergik będzie uczulony na dokładnie to samo. Niektóre osoby borykają się głównie z problemem uczulenia na kurz i roztocza, inne muszą chronić się przed pyłkami kwiatów i roślin. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku niezbędna okazuje się odpowiednia wentylacja domu. O ile bowiem nie możemy zmienić sytuacji na zewnątrz, o tyle mamy na nią o wiele większy wpływ w naszych domach. Jednak co będzie lepsze? Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czy wentylacja grawitacyjna? Głosy są podzielone. Wiele alergików boi się innowacyjnej metody wymiany powietrza, jaką jest wentylacja mechaniczna.

 

Wentylacja grawitacyjna a mechaniczna

Na początek warto dowiedzieć się, jak działają obie wentylacje. Najczęściej stosowaną w blokach mieszkalnych wentylacją jest ta grawitacyjna. Zaczyna ona działać, gdy między wnętrzem mieszkania a podwórkiem tworzy się różnica ciśnień. Wtedy też zachodzi wymiana powietrza wewnątrz budynku na świeże pochodzące z zewnątrz.

 

Innym rodzajem wentylacji, który najczęściej jest instalowany w domach jednorodzinnych, albo w mieszkaniach przez poszczególnych właścicieli (jeśli jest taka możliwość), jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Ta z kolei polega na wciąganiu powietrza z zewnątrz przy pomocy specjalnych wiatraczków, oczyszczaniu go za pomocą filtra oraz wywiewaniu zanieczyszczonego powietrza przez otwory w łazience lub kuchni. W przypadku wentylacji mechanicznej z rekuperatorem natomiast to właśnie przez niego przechodzi nowe i stare powietrze.

 

Co najlepsze dla alergika?

Jeśli mamy uczulenie na pyłki pochodzące z zewnątrz, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wentylacja mechaniczna. Przy grawitacyjnym wentylowaniu tak naprawdę jesteśmy narażeni na te same alergeny co przy wyjściu z domu. Dostają się one do naszych mieszkań wraz z ‘’czystym’’ powietrzem. Zamontowanie wentylacji mechanicznej w bloku, jeśli tylko mamy taką możliwość, pozwala nam na przepuszczanie powietrza przez filtr. Jest to bardzo istotny element każdej skutecznej wentylacji w domu alergika. Może on dodatkowo zdecydować się na mocniejsze filtrowanie np. klasy F7.

 

Bezpieczeństwo – wentylacja grawitacyjna a mechaniczna

Wentylacja grawitacyjna może nie zapewnić nam dostatecznie dobrego przepływu powietrza. Niesie ona za sobą ryzyko wprowadzenia alergenów do domu i w dodatku nie da gwarancji, że zanieczyszczone powietrze w całości zostanie usunięte z mieszkania. Natomiast wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to  według wielu osób ryzykowna opcja. Twierdzi się bowiem, że istnieje bardzo duże ryzyko rozwinięcia się bakterii i grzybów przy filtrze. Tak zanieczyszczone powietrze trafiałoby do domu alergika. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że jeśli nasza instalacja została założona poprawnie, a my dbamy o jej czystość, to taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Dodatkowo odzysk ciepła stanowi ogromny plus wentylacji mechanicznej.