Wszystko, co warto wiedzieć o szlifowaniu

Szlifowanie to jeden z procesów w obróbce materiałów. Szlifowanie zaliczane jest do obróbki wykańczającej. W jego wyniku dochodzi do wygładzenia powierzchni, która zyskuje zamierzoną (najczęściej małą) chropowatość. Szlifowanie wpływa także na uzyskanie odpowiedniego kształtu obrabianego przedmiotu oraz dużej dokładności wymiarowej. Ten rodzaj obróbki wykończeniowej wykonywany jest przy pomocy narzędzi ściernych. Istnieje wiele rodzajów takich narzędzi, należy tu wspomnieć między innymi o:

 

  • papierze ściernym,
  • szczotki metalowe,
  • gąbki ścierne,
  • klocki szlifierskie,
  • taśmy ścierne,
  • płótno szmerglowe,

 

Narzędzia ścierne nazywane są także ściernicami, są one najczęściej wykonane z węglika krzemu, węglika boru, diamentu lub korundu. Obok narzędzi w szlifowaniu pomocne są też specjalistyczne maszyny nazywane szlifierkami. Na rynku dostępne są małe szlifierki do użytku domowego oraz duże szlifierki przemysłowe.

 

Rodzaj wybranego narzędzia zależy od rozmiaru i rodzaju szlifowanej powierzchni. W zaciszu domowego warsztatu są to raczej narzędzia umożliwiające ręczne szlifowanie lub elektryczne szlifierki. Natomiast w pracach zaawansowanych na dużą skalę i wymagających wysokiej jakości efektów, takich jak szlifowanie walców, wykorzystywane są szlifierki przemysłowe.

 

Szlifować można zarówno powierzchnie płaskie, otwory, jak i wałki. Ekspertami w szlifowaniu wałków są specjaliści z Grupy Hannecard. Firma ta świadczy usługi szlifowania, naprawy i regeneracji wałków. Grupa Hannecard to przykład przedsiębiorstwa wyspecjalizowanego w tego typu pracach, dlatego posiadającego odpowiednie przemysłowe narzędzia umożliwiające im prawidłowe wykonanie szlifowania.

 

Szlifować można w zasadzie wszystko, począwszy od drewna, metalu, tworzywa sztucznego, po beton, gips, diamenty czy szkło. Naturalnie w zależności od rodzaju szlifowanego materiału należy wybrać odpowiedni rodzaj narzędzia oraz materiału ściernego. W przeciwnym razie oszlifowanie powierzchni może okazać się bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe lub odwrotnie powierzchnia może uleć uszkodzeniu w wyniku działania na nią zbyt dużą siłą. Dlatego też planując szlifowanie wału w maszynach większość zakładów przemysłowych zleca do zadanie profesjonalistom.

 

Szlifowanie, choć prowadzi do wygładzenia powierzchni i jest uważane za obróbkę wykańczającą, często nie jest ostatnim etapem pracy z danym materiałem. Część powierzchni obok szlifowania wymaga jeszcze polerowania. Proces polerowania i wszystkie związane z nim kwestie zostaną omówione w odrębnym artykule.