Wykończenie/ Wyposażenie

Kupując mieszkanie, musimy je jeszcze wykończyć, choć równie dobrze można to zlecić deweloperowi, który wykona je”pod klucz”. Poza tym prace takie możemy przeprowadzić na własną rękę lub też zlecić je specjalistom. Która z tych opcji jest w związku z tym najlepsza?

Wykończenie przez dewelopera

W pierwszej kolejności przyjrzymy się wykończeniu wnętrz przez dewelopera. W tym przypadku największą zaletą jest oszczędność czasu. Prace takie nie są bowiem zbyt czasochłonne i wszystko trwa miesiąc lub odrobinę więcej. Nie musimy również uganiać się za specjalistami, których chcielibyśmy do takich robót wynająć. Nie da się w związku z tym ukryć, że to rozwiązanie dość dobre i korzystamy z niego dość często. Oczywiście wykończenie pod klucz to także i wyższe koszta. Wówczas musimy liczyć się z tym, że na metrze kwadratowym przepłacimy kilkaset złotych.

Wykończenie na własną rękę

Jeśli na takich pracach chcemy zaoszczędzić, a przy okazji mamy sporo wolnego czasu za wykończenie zabrać się możemy samodzielnie czy też o wsparcie poprosić kogoś z rodziny lub przyjaciół. Sporym plusem jest tutaj również i możliwość użycia wielu materiałów i produktów wykończeniowych co przy wykończeniu pod klucz nie jest takie oczywiste. Deweloper ma bowiem pewne standardy i stara się poza te normy nie wykraczać.

W przypadku, kiedy nie mamy jednak dużej wiedzy z zakresu budownictwa lub też na remont nie możemy poświęcić sporej ilości czasu, pozostaje nam wybranie odpowiednich fachowców. Nie jest to pomysł najgorszy, ale może być dość kosztowny. Poza samymi wykonawcami zapłacić będziemy bowiem musieli jeszcze za użyte w takich pracach materiały.

Na koniec dodajmy, że coraz częściej Polacy korzystają również z usług projektantów wnętrz. To również kosztuje, chociaż taki zabieg niesie w sobie wiele korzyści. Wówczas będziemy mieć bowiem pewność, że mieszkanie zostanie zaprojektowane zgodnie z naszymi wymaganiami i będzie niezwykle komfortowe, co również nie jest tutaj bez znaczenia. Dlatego taka opcja powinna być brana pod uwagę, mimo ponoszonych w związku z tym kosztów.