Zasłony do salonu i innych pomieszczeń. Czym kierować się przy ich wyborze?

Wbrew pozorom aranżacja domu nie należy wcale do najprostszych zadań. Nic w tym dziwnego – urządzamy w końcu przestrzeń, w której mamy czuć się jak najlepiej na co dzień. Po wybraniu odpowiednich mebli przychodzi czas na dodatki oraz akcesoria. Wśród tych duże znaczenie mają zasłony. Jak je dobrać by były czymś więcej, niż tylko „niedostrzegalnym” dodatkiem do naszej przestrzeni?

ZASŁONY – NIE TYLKO DODATEK

 Często podchodzimy do nich po macoszemu, jako do mniej istotnej części domowego wyposażenia. Czy słusznie? Przy urządzaniu wnętrza warto pamiętać o tym, że zasłony znajdują się niemal w każdym z pomieszczeń, a ich funkcją nie musi być wyłącznie ograniczanie światła słonecznego. Duże znaczenie pełnią również ich walory estetyczne, które mogą wprowadzić do naszego mieszkania powiew świeżości, czy też wyeksponować jego określone elementy. Przy ich wyborze w pierwszej kolejności powinniśmy mieć na uwadze to do jakiego rodzaju pomieszczenia będą przeznaczone. Inne dobierzemy do kuchni, a inne do salonu, czy jadalni.

Choć wydaje się to oczywiste, wiele osób zdaje się o tym zapominać, nie uważając zasłon za pełnoprawny element wyposażenia. Ich znaczenie jest jednak ogromne, stanowią bowiem „ramę” dla naszych okien. Mają więc bezpośredni wpływ na nastrój panujący w mieszkaniu i jego atmosferę, a ta z kolei przekłada się na nasze dobre samopoczucie. W ostatnim czasie podejście do tego elementu wyposażenia znacząco się jednak zmienia, o czym świadczy fakt, że został on dostrzeżony przez designerów. (Przykładem może być m.in oferta sklepu ROOM99, którą znajdziecie tutaj: room99.pl/k/zaslony) Z całą pewnością trend ten się utrzyma.

REGULATOR ŚWIATŁA

Zasłony mają szczególnie duże znaczenie w salonie, gdzie zwykle znajdują się największe okna w domu. To właśnie tutaj spędzamy zwykle najwięcej czasu z najbliższymi, a także przyjmujemy gości. Nie dziwi zatem, że w tym pomieszczeniu powinny być one jak najbardziej reprezentatywne.

Przy pomocy ich gładkich jednolitych wariantów mamy możliwość wyeksponować widok z okna, lub na taras, a także „osłonić” nasz dom przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz, co jest szczególnie ważne gdy mieszkamy w bloku.

W przypadku pomieszczeń sypialnych, jak na przykład pokój dziecięcy, czy sypialnia, warto stawiać na grube zasłony, które skutecznie odgrodzą nas od światła słonecznego. Jest to szczególnie przydatne w letnie miesiące, gdy światło słoneczne staje się bardziej intensywne i towarzyszy nam przez znacznie dłuższy czas. Ułatwi nam to usypianie dzieci, a także sprawi, że będziemy mogli lepiej się wysypiać.

ZASŁONY OZDOBNE – FUNKCJONALNE I ESTETYCZNE

 Jak w przypadku każdego elementu wyposażenia, również zasłony powinny być dobierane zgodnie z ogólnym stylem naszego wnętrza, tak aby mogły tworzyć razem z nim kompleksową całość, w której będziemy czuć się maksymalnie komfortowo.

Jeśli zależy nam na podkreśleniu stylu naszego mieszkania to z pewnością powinniśmy sięgnąć po jedne z zasłon ozdobnych, doskonale sprawdzające się w różnego rodzaju pomieszczeniach, a szczególnie w salonie, stanowiącym wizytówkę każdego domu.

Warto by kolorystycznie pasowały one do innych elementów wyposażenia, nie jest to jednak zasadą. Z pomocą bardziej jaskrawych barw, możemy skutecznie przełamać monotonię kolorystyczną naszego mieszkania, czy też uwypuklić jakiś jego element – np. stylowy stolik, lub komodę stojącą pod oknem.

Nieocenione będą tu też różnego rodzaju wzory na zasłonach. W ostatnim czasie szczególnym powodzeniem cieszą się ich geometryczne, minimalistyczne warianty, świetnie sprawdzające się w mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim.